گروه محصولات

سبد خرید


شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی

نماد اعتماد الکترونیکی

مطالب

روش های صحیح شست و شو لباس

 

روش های صحیح شست و شوی لباس

 در بسيارى از مواقع لباس‌ها، پرده‌ها، روميزى و ساير وسايل پارچه‌اى با اولين شست و شو، خراب و غيرقابل استفاده مى‌شوند. ما اغلب اين امر را ناشى از جنس نامرغوب پارچه مى‌دانيم حال آنكه در خيلى از موارد اين مشكل بر اثر بى‌توجهى ما به نحوه شست‌ و ‌شو و دستورالعمل مراقبت از آن لباس يا پارچه خاص است، چنانچه مثلاً بى‌دقتى در انتخاب لباس‌هايى كه با هم و در يك زمان در ماشين لباسشويى مى‌اندازيم مى‌تواند منجر به رنگ گرفتن لباس‌ها از يكديگر و در نتيجه غيرقابل استفاده شدن آنها مى‌گردد؛ و يا عدم توجه به درجه حرارت مناسب آب براى شست و شوى هر يك از لباس‌ها مى‌تواند موجب آب رفتن، يا شـُل شدن بافت لباس شود و آن را خراب كند. از اين رو علايم بين المللى جهت انتقال اطلاعات لازم براى مراقبت و شست و شوي لباس‌ها تعيين شده كه اغلب در قسمت داخلى لباس بر روى يك قطعه پارچه كوچك چاپ شده و در يكى از درزهاى آن دوخته مى‌شود. در روى ديگر آن اغلب مواد و الياف تشكيل دهنده پارچه لباس و درصد هر يك از اين مواد را قيد مى‌كنند. با استفاده از جنس الياف لباس نيز مى‌توانيد روش صحيح شست و شوى لباس را انتخاب كنيد.

رعايت نكات زير نيز مى تواند هنگام شست وشوى لباس‌ها مفيد باشد :

همواره قبل از ريختن لباس‌ها در ماشين لباسشويى، جيب‌هاى لباس را به دقت وارسى كنيد چون ممكن است محتويات جيب شامل كارت، چك، اوراق با ارزش و یا از اين قبيل موارد باشد. حتى يك دستمال كاغذى در جيب لباس مى‌تواند مشكلات فراوانى را براى شما به بار آورد. دستمال كاغذى در آب از هم باز مي‌شود و به صورت پرز به تمام لباس‌ها مى‌چسبد.

در جداسازى لباس‌هاى سفيد و رنگى از يكديگر دقت كنيد.

هنگام تنظيم درجه ماشين لباسشويى با توجه به جنس و نوع لباس‌ها درجه مناسب را انتخاب نماييد.

هنگام شست و شوى لباس‌ها آنها را خوب آبكشى كنيد زيرا باقى ماندن مواد شوينده در الياف لباس مى‌تواند موجب بروز انواع حساسيت‌هاى پوستى به ويژه در كودكان شود.

زيپ لباس‌ها را قبل از انداختن آنها در ماشين لباسشويى ببنديد تا موجب نخ كش شدن لباس هاى ديگر نشود و با دوختن و محكم كردن دكمه‌هاى شل شده مانع از گم شدن آنها شويد.

لباس‌هاي ظريف سنگدوزي يا منجوق دوزي و ... را كه احتمال دارد در ماشين لباس‌شويي بر اثر برخورد با ساير البسه خراب شوند يا به ساير لباس‌ها صدمه بزنند، در كيسه توري بياندازيد. (اين كيسه‌ها به صورت آماده در بازار موجود است.)

در هنگام شستشو ابتدا لباسها را برحسب جنس و رنگ طبقه بندی نمایید و هرگز آنها را با هم مخلوط نکنید.

قبل از شستن پوشاک آنها را لکه گیری کنید.
بهتر است لباسهای زیر با دست شسته شود.
برای رفع زردی زیرپیراهن های نایلونی آنها را پس از شستن، در آبی که دو قاشق سوپ خوری آب اکسیژنه 10 درصد ریخته اید بگذارید و پس از مدتی بیرون آورده آبکشی کنید. وایتکس را در این مورد به کار نبرید چون زردی آن را بیشتر می کند.
برای شستن لباسهای سفید می توانید از وایتکس استفاده کنید.


لباس نوزاد

لباس نوزاد و لباسهای زیر را با سایر لباسهای نشویید.
لباس نوزاد را با صابونهای کم قلیایی بشویید چون ممکن است پودر رختشویی سبب حساسیت پوستی نوزاد شود.
لباس نوزاد را با آب سرد، با ملایمت و بدون چنگ زدن شسته و آبکشی نمایید.


آستین و یقه لباس

آستین و یقه پیراهن را قبل از شستشو به صورت مجزا با برس و صابون گلیسیرین دار تمیز نموده و آبکشی کنید.


ملافه نو

هیچ گاه برای نرم کردن ملافه نو که حالت خشک دارد از آب گرم استفاده نکنید زیر هم رنگ آن زرد می شود و هم همانطور خشک باقی می ماند. برای نرم کردن ملافه آن را یک شب تا صبح در آب صابون بخیسانید بعد آبکشی و خشک نمایید.


پرده های توری

پرده های توری که در اتاقها آویزان می شوند مخصوصاً آنهایی که در اتاق نشیمن هستند، خیلی زود گرد و خاک را به خود جذب می کنند. برای اینکه این گرد و غبار کاملاً از پرده های توری خارج شوند در آب شستشوی پرده ها مقدار کمی نمک اضافه نمایید.
برای شستن پرده توری ابتدا آن را چند بار با آب سرد بشویید تا خاک و دوده آن از بین برود. مقدار کمی ماده سفید کننده در داخل آب بریزید و پرده را در آن خیس کنید و بعد از مدتی آب بکشید. سپس پرده را با پودر لباسشویی شسته و آبکشی نمایید.
برای جلوگیری از چروک شدن پرده ها، پرده های توری را به صورت نمدار آویزان کنید. در این صورت احتیاجی به اتو زدن آنها نیست و پرده ها هم مرتب می ایستند.


پارچه حریر

اگر می خواهید پارچه حریر بعد از شستن درخشندگی اولیه خود را داشته باشد کمی سرکه و الکل را با آب مخلوط کنید و پارچه ها را بعد از شستن در آن آب بکشید.


لباسهای پلیسه دار

هیچ گاه لباسهای پلیسه دار را در ماشین لباسشویی نیندازید، زیرا گردش ماشین به پلیسه ها صدمه می زند. این قبیل لباسها را اگر جنس پارچه آن طبیعی و از جنس ترگال است در طشت بشویید و لبه آنها را بدون اینکه فشار دهید به چوب لباس آویزان کنید تا خشک شود.


پوشاک چرمی

برای شستن پارچه های چرمی کمی پودر رختشویی را داخل آب سرد حل کنید و پارچه را در آن قرار دهید و بعد از ربع ساعت با ملایمت روی آن دست بکشید. سپس پارچه را آب بکشید. پارچه چرمی را هرگز چنگ نزنید و نچلانید. بعد از این مرحله پارچه را در آبی که کمی پودر صابون در آن حل کرده اید قرار دهید تا نرم و لطیف گردد. سپس پارچه را آبکشی کرده و آویزان کنید تا خشک شود.
هیچ گاه پارچه را روی رادیاتور شوفاژ و لوازم گرم کننده قرار ندهید زیرا باعث خشک شدن چرم می شود.

هیچ گاه در شستشوی لباسهای چرمی از وایتکس استفاده نکنید.


پوشاک پنبه ای و کتانی

این نوع پوشاک را می توانید هنگام شستن خوب چنگ بزنید و سپس آبکشی کرده و در هوای آزاد خشک نمایید.
برای پوشاک سفید می توانید از ماده رنگبر نیز استفاده کنید.
در شستشوی این نوع پوشاک سفیدها را با هم و رنگی ها را با هم بشویید و هرگز آنها را با هم مخلوط نکنید.
 اگر این نوع پوشاک لکه دارند حتماً قبل از شستشو لکه زدایی نمایید.
هیچ وقت برای پاکیزگی پارچه کتانی از آب وایتکس استفاده نکنید.
برای شستشوی این نوع پوشاک می توان از آب گرم و برای سفت ایستادن از آهار استفاده کرد.
این نوع پارچه ها را کمی مرطوب از روی طناب بردارید و از پشت اتوی داغ بکشید.


پوشاک نخی

این نوع پارچه ها را می توانید با ماشین و یا با دست بشویید.
- دمای آب می تواند حداکثر 60 درجه باشد.
- از اسیدها و بازها قوی در شستشو و لکه زدایی در آنها استفاده نکنید.
- لباسهای رنگی و سفید را جدا از یکدیگر بشویید.
پوشاک نایلونی همراه با پولیستر و پنبه :
این نوع پارچه ها را باید با آب سرد آبکشی کنید.
اگر جنس این نوع پوشاک فقط نایلونی است توصیه می شود آن را با دست بشویید.
لباسهای سفید و رنگی را جدا از یکدیگر بشویید.
از بکار بردن آب اکسیژنه و یا هر ماده رنگبر دیگر روی آن خودداری کنید